Matica hrvatska

Matica hrvatska

Alapítva1842. február 10.
Tevékenységkultúra
SzékhelyZágráb ( é. sz. 45° 48′ 30″, k. h. 15° 58′ 44″, August Šenoa Neighborhood)
Nyelvekhorvát
ElnökMiro Gavran
Elhelyezkedése
Matica hrvatska (Horvátország)
Matica hrvatska
Matica hrvatska
Pozíció Horvátország térképén
é. sz. 45° 48′ 30″, k. h. 15° 58′ 46″Koordináták: é. sz. 45° 48′ 30″, k. h. 15° 58′ 46″
A Matica hrvatska weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Matica hrvatska témájú médiaállományokat.

A Matica hrvatska a legrégebbi független, non-profit és nem kormányzati horvát nemzeti kulturális intézmény.

A horvát nemzeti újjászületés időszakában 1842. február 2-án alapították Draskovich János gróf és az illír mozgalom más prominens tagjai azzal a céllal, hogy előmozdítsa a nemzeti és kulturális identitást a művészeti, tudományos és szellemi kreativitás, a gazdaság és közélet, valamint a társadalmi fejlődésről való gondoskodás területén. A Matica ma Horvátország egyik legnagyobb és legjelentősebb könyv- és folyóirat-kiadója. Kéthetente adja ki a Vijenac című művészeti, kulturális és tudományos irodalmi folyóiratot, a Hrvatska revija című irodalmi, művészeti és kultúréleti folyóiratot, valamint a Kolo irodalmi és tudományos folyóiratot. A Matica hrvatska a publikálás mellett számos kulturális és tudományos rendezvényt is szervez: könyvbemutatókat, tudományos szimpóziumokat, kerekasztal-beszélgetéseket, szakmai és tudományos előadásokat és komolyzenei koncerteket. Évente több mint száz rendezvényt tartanak a Matica hrvatska központjában, és a Matica helyi szervezetei is hasonlóan aktívak.

A központban működik a Matica hrvatska Galéria is, ahol fiatal művészek állítanak ki. A „Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj” (Fiatal zenészek a Matica hrvatskában) című ciklusban horvátországi zeneiskolák és zenei kurzusok tehetséges és díjnyertes diákjai lépnek fel. A „Salon Matice hrvatske” (Matica hrvatska Szalon) a tudomány, a művészet és általában a kultúra különböző területeiről szervez előadásokat, szinte kizárólag a fiatalabb vagy középgenerációhoz tartozó előadókkal. A Matica hrvatska különböző osztályai előadásokat, fórumokat és összejöveteleket tartanak tevékenységükkel kapcsolatban. A Matica hrvatska szervezője a Kommunikációs Iskolának és a Filozófiai Iskolának is, amelyek lehetővé teszik az ígéretes hallgatók számára az aktív részvételt és készségeik fejlesztését.

A Matica hrvatska száz fiókszervezete mintegy húsz irodalmi folyóiratot ad ki, köztük a Dubrovnik, a Književna revija, a Dometi, a Zadarska smotra, a Riječi, stb. folyóiratokat. Helyi szervezetei sok esetben a helyi kulturális élet egyetlen hordozói. A Matica hrvatska tagja a Horvát Köztársaság bármely nagykorú állampolgára, vagy más állampolgárságú horvát is lehet, aki elfogadja a Matica hrvatska programját.

A Matica hrvatska székháza Zágrábban

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search